- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- High Back Chair
High Back Chair
We are a leading Manufacturer of high back boss chair, lotus high back chair, italio high back chair, movable head high back chair, finger high back chair and etios high back chair from Ahmedabad, India.
High Back Boss Chair
Product Price: Rs 28,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Back Style | High Back |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Features | Cushioned Seat |
| Chair Type | Executive Chair |
| Back Type | High Back |
| Arm Type | Fixed Arm |
| Seat Upholstery | PU Leather |
| Brand | VOLARE |
| Back Material | Leatherette |
| Frame Material | Mild Steel |
| Chair Base | Chrome Base |
| Seat Height Adjustable | Yes |
| Back Rest Adjustable | Yes |
| Seat Material | Leather |
> Multiple Locking System > Molded Foam in Seat
> Super Soft in Back> Metal Handle With Cusion> Water Fall Design Seat For Better Comfort> Class-4 Cylinder For Height Adjustment > Heavy Silver Crom Metal Stand> Nylon Cater Wheel
Additional Information:
- Item Code: BOSS
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 10 DAYS
- Packaging Details: 1 CHAIR PACKING
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Lotus High Back Chair
Product Price: Rs 7,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Product Type | Manager Chair |
| Revolving Chair | Yes |
| Back Type | High Back |
| Number Of Wheels | 5 |
| Brand | Volare |
| Usage/Application | Office |
| Model Name/Number | Lotus |
| Seat Height | 23" |
| Seat Material | Leather |
| Back Material | Leatherette |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Italio High Back Chair
Product Price: Rs 6,100 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Chair Type | Executive Chair |
| Seat Material | Leather |
| Upholstery Material | Leatherette (PU) |
| Arm Type | Fixed Arms |
| Revolving Chair | Yes |
| Back Type | High Back |
| Brand | Volare |
| Usage/Application | Offices |
| Model Name/Number | Italio |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 20" |
Also Available Seat Height: 21", 22", 23", 24", 25", 26", 27", 28"
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Movable Head High Back Chair
Product Price: Rs 14,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Tilt Mechanism | Any Position Lock |
| Gas Lift Class | Class 4 Gas Lift |
| Headrest | Adjustable |
| Revolving Chair | Yes |
| Back Type | High Back |
| Base Material | Chrome Plated |
| Number Of Wheels | 5 |
| Color | Black |
| Chair Type | Executive |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Volare |
| Usage/Application | Office |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 21" |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Seat Material | Leather |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Finger High Back Chair
Product Price: Rs 5,900 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Upholstery Material | Leatherette (PU) |
| Seat Material | Leather |
| Tilt Mechanism | Center Tilt |
| Gas Lift Class | Class 4 Gas Lift |
| Headrest | Integrated |
| Lumbar Support | Fixed |
| Armrest Type | Fixed |
| Revolving Chair | Yes |
| Back Type | High Back |
| Color | Black |
| Number Of Wheels | 5 |
| Chair Type | Executive Chair |
| Brand | Volare |
| Usage/Application | Offices |
| Model Name/Number | Finger |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 24" |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Etios High Back Chair
Product Price: Rs 8,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Chair Type | Executive |
| Arm Type | Fixed Arms |
| Revolving Chair | Yes |
| Back Type | High Back |
| Number Of Wheels | 5 |
| Brand | Volare |
| Usage/Application | Offices |
| Model Name/Number | Etios |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 24" |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Seat Material | Leather |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fabio High Back Chair
Product Price: Rs 7,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Chair Type | Executive |
| Revolving Chair | Yes |
| Back Type | High Back |
| Number Of Wheels | 5 |
| Brand | Volare |
| Usage/Application | Offices |
| Model Name/Number | Fabio |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 23" |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Seat Material | Leather |
20", 21", 22", 24", 25", 26", 27", 28"
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cadbury High Back Chair
Product Price: Rs 9,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Tilt Mechanism | Center Tilt |
| Gas Lift Class | Class 4 Gas Lift |
| Headrest | Integrated |
| Revolving Chair | Yes |
| Back Type | High Back |
| Base Material | Chrome Plated |
| Number Of Wheels | 5 |
| Color | Black |
| Chair Type | Executive |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Volare |
| Usage/Application | Offices |
| Model Name/Number | Cadbury |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 24" |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Seat Material | Leather |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Jazz High Back Mesh Chair
Product Price: Rs 5,800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Upholstery Material | Mesh |
| Tilt Mechanism | Synchro Tilt |
| Gas Lift Class | Class 4 Gas Lift |
| Headrest | Adjustable |
| Lumbar Support | Adjustable |
| Armrest Type | Adjustable |
| Revolving Chair | YES |
| Back Type | MESH BACK |
| Material | NYON |
| Seat Material | Mesh |
| Chair Type | High Back |
| Model Name/Number | JAZZ HIGH BACK CHAIR |
| Brand | VOLARE |
- ERGONOMIC DESIGN - Ergonomically designed for comfortable seating. Helps improve posture and reduces back pain, prevents long-term effects of poor posture such as spinal and joint dysfunction.
- ADJUSTABLE LUMBAR SUPPORT- The lumbar support can be pushed upward, downward, and flip as per your desired comfort and need. Just rotate the lumbar support knob clockwise and anti-clockwise
- BEST IN CLASS COMFORT - High-Density moulded foam cushion & breathable mesh material allows air to circulate to keep you cool while sitting and gives you the comfort you deserve
- ADJUSTABLE HEIGHT - The seat can be easily adjusted to different height levels with the help of the lever. It comes with a position lock from 90-135 degrees.
- FRAME MATERIAL - Glass Filled Nylon Structure with Breathable Mesh | Color: Full Black | Size: High Back | Swivel: 360º swivel | Synchro Mechanism Multi-Tilt Lock | Gas-lift: Class 4 | Base: Heavy Duty Metal Base | Castors: Nylon Wheels | 2D Adjustable PU padded Armrest (Surface Soft) | Maximum Weight Capacity: Up to 125Kgs | Height Suitability: 5ft to 5ft. 10"
- Proudly Designed and Manufactured in India
Additional Information:
- Delivery Time: 1-2 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High Back Leather Office Chair
Product Price: Rs 18,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Details:
| Upholstery Material | Leatherette (PU) |
| Tilt Mechanism | Any Position Lock |
| Gas Lift Class | Class 4 Gas Lift |
| Arm Type | Fixed Arm |
| Brand | VOLARE |
| Headrest | Integrated |
| Lumbar Support | Adjustable |
| Height Adjustable | Yes |
| Armrest Type | Fixed |
| Back Type | High Back |
| Seating Height | 20 - 21 Inches |
| Seat Material | Leatherette |
| Color | all |
| Seat Height Adjustable | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Chair Type | Executive Chair |
- 15mm + 3 mm Ply in Back
- 15 Hot Pressed Ply in Seat
- Molded Foam in Seat
- 40 Density Foam in Back
- Heavy Alumium Handle
- Multi Locking Cystem Mechanism
- All Colour Option Avalible
- Class 4 Cylinder For Height Adjustment
- Heavy Metal Crome Base
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Boss Office Chair
Product Price: Rs 19,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Seat Material | Leather |
| Back Style | High Back |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Features | Adjustable Headrest |
| Chair Type | Executive Chair |
| Back Type | High Back |
| Arm Type | Fixed Arm |
| Seat Upholstery | PU Leather |
| Brand | VOLARE |
| Armrest Type | Fixed |
| Back Material | Leatherette |
| Color | Brown |
| Frame Material | Wooden |
| Chair Base | Chrome Base |
| Back Rest Adjustable | Yes |
| Seating Height | 20 - 21 Inches |
| Warranty | 1 Year |
- Double Ply Chair
- Super Soft Chair
- Aluminum Handle And Stand
- Nyloan Caster Wheel
- Torshan Bar Mechanisum
- Class-4 Hydrolic
Additional Information:
- Item Code: BOSS01
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2-3 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Office Boss Chair
Product Price: Rs 18,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Details:
| Back Style | High Back |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Mechanism Type | Any Position Lock |
| Chair Type | Revolving |
| Product Type | Manager Chair |
| Armrest Type | Fixed |
| Application | Study Room, Office, Home Office, Conference Room |
| Mechanism | Multi-lock |
| Base Material | Chrome |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Black |
| Lumbar Support | Fixed |
| Headrest | Fixed |
| Colour | All Colour As Per Your Requirement |
- Recron Office chair With lumbar Support
- 4 Position Loacking System
- Class-4 Hydrolic
- Crome metal heavy Stand
- Nyloan Tween Wheel Caster
- 18 mm Hot-Pressed Ply in Seat And Back
- Crom Metal Arm Rest
- Super soft In Seat
Additional Information:
- Item Code: Cop-001
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2-3 Days
- Packaging Details: Single Chair Box Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High Back Conference Chair
Product Price: Rs 6,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Chair Type | Without Writing Pad, Standard |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Armrest Type | Fixed |
| Arm Type | Adjustable Arms |
| Frame Material | Wood |
| Features | Ergonomic |
| Height Adjustable | Yes |
| Revolving Chair | Yes |
| Seating Height | 20 - 21 Inches |
| Back Type | High Back |
| Color | Black |
| Number Of Wheels | 5 |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Volare |
| Shipping Available | Pick from my warehouse |
| Usage/Application | Conference |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Payment Terms | Online |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 23" |
Additional Information:
- Item Code: octiva1001
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 3-4 Days
- Packaging Details: 2 Chair Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Chex Revolving High Back Chair
Product Price: Rs 8,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Tilt Mechanism | Synchro Tilt |
| Gas Lift Class | Class 4 Gas Lift |
| Arm Type | Fixed Arms |
| Headrest | Integrated |
| Back Type | High Back |
| Adjustable Seat Height | Yes |
| Brand | Volare |
| Base Material | Chrome Plated |
| Color | Black |
| Chair Type | Director |
| Model Name/Number | Chex |
| Usage/Application | Offices |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Wheels | 5 |
| Seat Height | 22 Inch |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Seat Material | Leather |
Yes! I am InterestedRequest A Callback