- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Medium Back Chair
Medium Back Chair
Providing you the best range of zoro medium back chair, octiva medium back chair, chex medium back chair, black revolving office chairs, medium back chairs and etios leather medium back chair with effective & timely delivery.
Zoro Medium Back Chair
Product Price: Rs 7,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Chair Material | Leatherette |
| Base Material | Nylon |
| Back Material | Leatherette |
| Chair Color | Black |
| Height Adjustment | Gas Lift |
| With Armrest | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| Back Style | Medium Back |
| Back Type | Medium Back |
| Color | Cream, Black, etc |
| Brand | Volare |
| Model Name/Number | Zoro |
| Chair Type | Revolving |
| Usage/Application | Offices |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 18" |
| Number Of Wheels | 5 |
| Seat Material | Leather |
Additional Information:
- Item Code: ZORO
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 3-5 DAYS
- Packaging Details: 1 SINGLE CHAIR IN BOX
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Octiva Medium Back Chair
Product Price: Rs 5,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Base Material | Nylon |
| Chair Color | Black, Red, Dual Tone, Blue, Beige, Brown, Maroon, White, Grey, Green |
| Height Adjustment | Gas Lift |
| With Armrest | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| Back Style | Medium Back |
| Back Type | Medium Back |
| Back Support | Basic Support |
| Brand | Volare |
| Usage Area | Home, Reception, Training Room, Conference Room, Call Center, Office |
| Model Name/Number | Octiva |
| Chair Type | Revolving |
| Usage/Application | Offices |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 20" |
| Number Of Wheels | 5 |
| Chair Material | Leatherette |
| Seat Material | Leather |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Chex Medium Back Chair
Product Price: Rs 7,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Chair Material | Fabric |
| Seat Material | Leather |
| Base Material | Chrome Steel |
| Chair Color | Black |
| With Armrest | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| Back Style | Medium Back |
| Height Adjustment | Fixed Height |
| Chair Type | Fixed |
| Back Type | Medium |
| Color | Brown |
| Brand | Volare |
| Model Name/Number | Chex |
| Usage Area | Training Room, Office, Call Center, Conference Room, Home, Reception |
| Back Support | Basic Support |
| Usage/Application | Office |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 16" |
Also Available Size: 17", 18", 19", 20", 21", 22"
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Black Revolving Office Chairs
Product Price: Rs 8,900 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Back Height | High Back |
| Back Type | High Back |
| Arm Type | Adjustable Arms |
| Brand | VOLARE |
| Seat Height Adjustable | Yes |
| Height Adjustable | No |
| Seating Height | 20 - 21 Inches |
| Frame Material | Wooden |
| Warranty | 1 Year |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash |
| Seat Material | Leather |
| Back Material | Leatherette |
- Tilting Mechanism With Back Rest
- Arms With Cushion Pad
- Specially Designed Anti Topple Chrome Polished Base
- Class - 4 Gas Lift for Seat Height Adjustment
- Nylon Castors For Smooth Movement of Chair
- Upholstery Option Available in Leather
- 40 DC Cushion
- 15 mm Hot Pressed Ply
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Medium Back Chairs
Product Price: Rs 5,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Seat Material | Leather |
| Height Adjustable | Yes |
| Brand | Volare |
| Model Name/Number | Finger |
| Back Type | Medium Back |
| Usage/Application | Offices |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Wheels | 5 |
| Seat Height | 22" |
Also Available Seat Height: 16", 17", 18", 19", 20", 21"
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Etios Leather Medium Back Chair
Product Price: Rs 8,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Seat Material | Leather |
| Color | Black |
| Brand | Volare |
| Model Name/Number | Etios |
| Size | 18" |
| Back Type | Medium Back |
| Usage/Application | Offices |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Wheels | 5 |
Also Available Size: 16", 17", 19", 20", 21", 22"
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Medium Back Leather Chair
Product Price: Rs 13,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Seat Material | Leather |
| Height Adjustable | Yes |
| Brand | Volare |
| Back Type | Medium Back |
| Usage/Application | Offices |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 22" |
Yes! I am InterestedRequest A Callback