- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Workstation Chair
Workstation Chair
Leading Manufacturer of office mesh chair, workstation office chair, executive workstation chair and colored workstation chair from Ahmedabad.
Office Mesh Chair
Product Price: Rs 8,800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Chair Material | Mesh With Fabric |
| Back Style | High-Back |
| Mechanism Type | Center Tilt (Push-Back) |
| Arm Type | Fixed Arms |
| Back Type | High Back |
| Base Material | Nylon |
| With Armrest | Fixed Armrest |
| Height Adjustable | Yes |
| Headrest | With Headrest |
| Design Type | Standard |
| Seating Height | 18 -19 Inches |
| Seat Material | Microfiber |
| Color | Black |
| Chair Color | Grey |
| Warranty | 1 Year |
| Usage Area | Home, Conference Room, Manager Cabin, Office |
| Shipping Available | Yes I Ship, Pick from my warehouse |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash, Cash on delivery |
- PP backrest with mesh
- Nylon base with 60 mm castors
- Class 3 chrome gas lift
- Moulded foam seat with micro fabric
- Center tilt mechanism with lock
- Seat outer cover
Additional Information:
- Item Code: VITA001
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 3 DAYS
- Packaging Details: SINGLE CHAIR IN ONE BOX
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Workstation Office Chair
Product Price: Rs 3,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Back Height | Low Back |
| Color | Black |
| Chair Type | Revolving |
| Brand | Volare |
| Adjustable Seat Height | Yes |
| Number Of Wheels | 5 |
| Seat Height | 25" |
| Back Material | Mesh |
| Seat Material | Leather |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Executive Workstation Chair
Product Price: Rs 3,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Back Height | Low Back |
| Mechanism | Synchro-Tilt |
| Base Material | Nylon |
| Brand | Volare |
| Arm Type | Arm Included |
| Adjustable Seat Height | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Revolving Chair | Yes |
| Gas Lift Class | Class 4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Wheels | 5 |
| Seat Height | 25" |
| Back Material | Mesh |
| Seat Material | Leather |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Colored Workstation Chair
Product Price: Rs 3,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Back Height | Low Back |
| Mechanism | Synchro-Tilt |
| Base Material | Powder Coated Metal |
| Chair Type | Revolving |
| Brand | Volare |
| Adjustable Seat Height | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Gas Lift Class | Class 4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Wheels | 5 |
| Seat Height | 25" |
| Back Material | Mesh |
| Seat Material | Leather |
Yes! I am InterestedRequest A Callback