- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Boss Chair
Boss Chair
Offering you a complete choice of products which include bettel high chair, high back boss chair and revolving office chairs.
Bettel High Chair
Product Price: Rs 18,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Seat Material | Leather |
| Back Style | High Back |
| Tilt Mechanism | Any Position Lock |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Gas Lift Class | Class 4 Gas Lift |
| Back Type | High Back |
| Arm Type | Fixed Arm |
| Headrest | Integrated |
| Brand | VOLARE |
| Lumbar Support | Fixed |
| Height Adjustable | Yes |
| Armrest Type | Fixed |
| Seating Height | 20 - 21 Inches |
| Color | ALL |
| Frame Material | Wooden |
| Chair Type | Executive Chair |
| Chair Base | Chrome Base |
| Warranty | 1 Year |
| Seat Height Adjustable | Yes |
| Back Rest Adjustable | Yes |
| Chair Width | 21 Inches |
| Chair Depth | 18 Inches |
| Shipping Available | Pick from my warehouse |
| Product Weight | 30 kg |
| Weight Capacity | 150 kg |
| Headrest Available | Yes |
| Wheels Included | Yes |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash |
- Heavy Rexine
- 12mm + 12mm Double Hotpressed Ply in seat
- Wooden handle with Cusion Pad
- Molded Foam in Seat
- 40 Desnsity foam and super-soft in back
- Multi-locking Mechanism
- Class- 4 Hydrolic
- Heavy Metal Chrom Stand
- Nyloan Caster Wheel
Additional Information:
- Item Code: BETTEL
- Production Capacity: 100 PCS
- Delivery Time: 10 DAYS
- Packaging Details: 1 Chair in box pack
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High Back Boss Chair
Product Price: Rs 23,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 25 Piece
Product Details:
| Seat Material | Leatherette |
| Back Style | High Back |
| Features | Adjustable Lumbar, Adjustable Headrest |
| Chair Type | Executive Chair |
| Back Type | High Back |
| Arm Type | Fixed Arm |
| Seat Upholstery | PU Leather |
| Brand | VOLARE |
| Back Material | Leatherette |
| Height Adjustable | Yes |
| Armrest Type | Fixed |
| Color | ALL |
| Frame Material | Wooden |
| Warranty | 1 Year |
| Shipping Available | Yes I Ship, Pick from my warehouse |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Payment Terms | Cheque or Cash, Online |
- 15mm + 3 mm Ply in Back
- 15 Hot Pressed Ply in Seat
- Molded Foam in Seat
- 40 Density Foam in Back
- Wooden Polish Handle
- Multi Locking Syncro Mechanisum
- All Colour Option Avalible
- Class 4 Cylinder For Height Adjustment
- Heavy Metal Crome Base
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Revolving Office Chairs
Product Price: Rs 23,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Upholstery Material | Leatherette |
| Seat Material | Leatherette |
| Tilt Mechanism | Any Position Lock |
| Gas Lift Class | Class 4 Gas Lift |
| Chair Type | Executive Chair |
| Back Type | High Back |
| Arm Type | Fixed Arms |
| Seat Height Adjustable | Yes |
| Headrest | Integrated |
| Frame Material | Wooden |
| Color | as show in image |
| Chair Base | aluminium stand |
| Back Rest Adjustable | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Seating Height | 20 - 21 Inches |
| Chair Width | 21 Inches |
| Chair Depth | 18 Inches |
| Weight Capacity | 150 kg |
| Headrest Available | No |
| Wheels Included | Yes |
- EXTRA CUSHION PADDING FOR LUMBER SUPPORT
- MULTIBEND PLYWOOD WITH MOULDED CUSHION, FINEST PURE LEATHER ON SEAT & BACK
- 700MM ALUMINUM DIECAST BASE & 60MM NYLON
- CASTOR WITH CLASS 4 GAS LIFT
- KNEE TIESNCRO MATH MULTIPOSITION LOCK
Yes! I am InterestedRequest A Callback