- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Mesh Executive Chair
Mesh Executive Chair
Offering you a complete choice of products which include medium back mesh executive chair, designer mesh executive chair, revolving mesh executive chair, mesh executive chair, butterfly mesh executive chair and grey mesh chair.
Medium Back Mesh Executive Chair
Product Price: Rs 6,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Seat Material | Leather |
| Height Adjustable | Yes |
| Back Type | Medium |
| Brand | Volare |
| Chair Type | Mesh |
| Usage/Application | Offices |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 24" |
| Number Of Wheels | 5 |
Also Available Seat Height: 16", 17", 19", 20", 21", 22"
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Designer Mesh Executive Chair
Product Price: Rs 7,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Seat Material | Leather |
| Revolving Chair | Yes |
| Back Type | High Back |
| Chair Type | Mesh |
| Number Of Wheels | 5 |
| Brand | Volare |
| Usage/Application | Office |
| Seat Height | 25" |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Revolving Mesh Executive Chair
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Chair Material | Mesh |
| Back Style | Ergonomic |
| Back Type | Medium Back |
| Mechanism Type | Tilt |
| Height Adjustable | Yes |
| Adjustable Seat Height | Yes |
| Brand | Volare |
| Color | Black |
| Chair Type | Mesh |
| Usage/Application | Office |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 20 Inch |
| Number Of Wheels | 5 |
| Seat Material | Polyester |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mesh Executive Chair
Product Price: Rs 9,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Chair Material | Mesh |
| Back Style | High Back |
| Mechanism Type | Synchro Tilt |
| Brand | Volare |
| Back Type | High Back |
| Chair Type | Mesh |
| Color | Black |
| Usage/Application | Offices |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Height | 25 Inch |
| Number Of Wheels | 5 |
| Arm Type | Arm Included |
| Seat Material | Polyester |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Butterfly Mesh Executive Chair
Product Price: Rs 5,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Chair Material | Mesh |
| Back Height | Mid Back |
| Back Style | Medium Back |
| Armrest Adjustability | Adjustable |
| Mechanism Type | Synchro-Tilt |
| Revolving Chair | Yes |
| Seating Capacity | Single |
| Back Type | Medium |
| Color | Black |
| Brand | Volare |
| Chair Type | Mesh |
| Usage/Application | Offices |
| Model Name/Number | Butterfly |
| Seat Height | 21" |
| Seat Material | Polyester |
Also Available Seat Height: 16", 17", 18", 19", 20", 22"
Yes! I am InterestedRequest A Callback
GREY MESH CHAIR
Product Price: Rs 8,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | VOLARE |
| Revolving Chair | Matrix |
| Chair Type | High Back |
| Design Type | Standard |
| Color | GREY |
| Model Name/Number | Matrix |
| Size | Standard |
-
Syncro Mechanism
-
Grey Mesh Back
-
Metal Base
-
Molded Foam in seat
-
Height Adjustable Handle
-
Seat Cover With Foam Mesh
Yes! I am InterestedRequest A Callback